כנס מאורות 2014, שמונה עשר בדצמבר, ירושלים - מלחמה לנצח
כל הfactoids

דבר דבור על אופניו

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

באמצע המאה ה-14 שטפה מגפת דבר את אירופה. ההערכות לגבי מספר המתים במגפה מדברות על כשליש מאוכלוסיית אירופה באותה עת, אבל קשה להעריך בדיוק. המגפה הזו גרמה לשינויים כבירים בכל תחומי החיים באירופה, וקשה לשער איך היה נראה עולמנו לולא הייתה פורצת.

ראשית ההתפרצות הזו באחד ממעשי הלוחמה הביולוגית הראשונים בהיסטוריה, אם לא הקדום שבהם. המונגולים שצרו על העיר קאפה שבמזרח הים השחור הטילו מעבר לחומות גופות של חולים שמתו מדבר. הסוחרים האיטלקים שנמלטו מהעיר נשאו את הדבר לאיטליה, ומשם הסיפור ידוע.

בתמונה – אבן. הסבר להימצאותה בפוסט זה תמצאו בקישור.

stone

תרופה מרה

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

פייזר היא אחת מחברות התרופות הגדולות בעולם, אך לא הייתה כזו מאז ומעולם. החברה נוסדה באמצע המאה ה-19 ועסקה בייצור כימיקלים שונים. אחד המוצרים הנמכרים ביותר שלה היה חומצה ציטרית, ומלחמת העולם הראשונה גרמה להתייקרות חומרי הגלם של מוצר זה. הכימאים של החברה גילו דרך להפיק חומצה ציטרית מתסיסה של פטריות והתמחו בתהליך זה בקנה מידה תעשייתי.

כאשר החלו ההכנות לפלישה לנורמנדיה, חיפשו בנות הברית תהליך שיוכל להפיק כמויות גדולות של תרופת הפלא החדשה – פניצילין. לפייזר היה תהליך כזה, וזו הייתה הכניסה המשמעותית הראשונה שלה לשוק ייצור התרופות.

בתמונה – פייזר (המייסד).

pfizer

מלחמת העולם השנייה בכוכבים

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

כאשר ג'ורג' לוקאס תכנן את הקרבות של "מלחמת הכוכבים" הוא התבסס על קרבות האוויר של מלחמת העולם השנייה. הוא ביים אותם על פי סרטים מהמלחמה, שאותם ביצעו ה"טייסים" בסרט בחלליות. בגלל זה הם נראים כה מרשימים, וכל כך לא אמינים למי שבקיא מעט בפיזיקה של תנועה בחלל. חלק מעיצוב הפנים של החלליות גם הוא מסתמך על המראה של מטוסים ממלחמת העולם השנייה.

 

07

גילוח חלק

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

במלחמת העולם הראשונה נעשה לראשונה שימוש משמעותי בנשק כימי, והחל שימוש רב במסכות גז. כדי לשמור על אטימת המסכה, חיילים הקפידו להתגלח ככל האפשר. החיילים האמריקאים קיבלו את סכיני הגילוח של חברת ג'ילט, שאפשר היה להחליף בהם תערים. כאשר הם שבו הביתה לאחר המלחמה, רובם שמרו על סכיני הגילוח והמשיכו לקנות את התערים של ג'ילט מה שתרם רבות לשגשוגה של החברה.

מוצר גילוח אחר שחייב את קיומו למלחמה הם סכיני הגילוח של שיק. ג'ייקוב שיק תכנן וייצר באמצע שנות ה-20 סכין גילוח עם "מחסנית" של עשרים תערים. לחברה שהקים קרא על שמו.

 

gillette

נשים בחלל

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

האישה הראשונה ששוגרה לחלל הייתה ולנטינה טרשקובה בשנת 1963. האמריקאים פיגרו בהרבה אחרי הסובייטים בתחום זה, והאישה האמריקאית הראשונה ששוגרה לחלל הייתה סאלי רייד, עשרים שנה מאוחר יותר. אחת הסיבות לכך הייתה שבין התנאים נאס"א לקבלה לתוכנית האסטרונאוטים הייתה הדרישה שהמועמד יהיה טייס קרב, ועל נשים נאסר להיות טייסות קרב בארצות הברית, איסור שהתקיים עד 1991.

בתמונה – ולנטינה טרשקובה.

tershko

"מכשפות הלילה"

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

כך כינו הגרמנים במלחמת העולם השנייה את גדוד מפציצי הלילה ה-588 של חיל האוויר הסובייטי. הגדוד הורכב כולו מנשים, ששירתו בכל התפקידים – מטכנאיות ועד לטייסות, והיה אחד משלושה גדודים כאלה בחיל האוויר הסובייטי.night-witches-thumb-570x360-127220

חותרים לניצחון

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

ב-7 באוקטובר 1571 נערך קרב לפנטו בין האימפריה העות'מאנית ל"ליגה הקדושה" שכללה את ספרד ומדינות באיטליה. צי הליגה הקדושה הביס את הצי העות'מאני באופן מכריע, אבל בגלל התפרקותה מעט לאחר מכן הניצחון לא נוצל להסגת כחות האימפריה העות'מאנית. עם זאת, הקרב עצר את התפשטות העות'מאנים מערבה ויש היסטוריונים הסבורים שאם לא היו מובסים בו היו יכולים לכבוש שטחים נרחבים הרבה יותר באירופה.

קרב לפנטו היה הקרב הימי הגדול האחרון שכל הספינות שהשתתפו בו הונעו במשוטים.

Battle_of_Lepanto_1571

מרד על הקרחת

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

הרודוטוס, ההיסטוריון היווני, מספר על היסטיאיוס, הטיראן של העיר מילטוס בסוף המאה ה-6 לפני הספירה. כאשר דרייווש מלך פרס פלש לאזור איוניה (במערב טורקיה של ימינו) היסטיאיוס שיתף עמו פעולה, אבל דרייווש ומפקדיו לא סמכו על היסטיאיוס והוא הזמן לשהות כ"אורחו המכובד" של דרייווש בפרס לפרק זמן לא מוגדר.

היסטיאיוס חיפש דרך לצאת מהכלא המפואר שבו היה, לשוב לעירו ולהחזיר לעצמו את עוצמתו. הוא שלח מסר סודי לחתנו, ששלט בעיר בהעדרו, ועודד אותו למרוד בדרייווש בתקווה שכך ישיבו אותו לעירו כדי להרגיע את הרוחות. השיטה שבה שלח את המסר הייתה מעניינת במיוחד – הוא קרא לעבד הנאמן עליו ביותר, ציווה לגלח את ראשו של העבד ואז קעקע על הראש המגולח את השדר והניח לשיער לצמוח מחדש.

המרד נכשל כישלון חרוץ ומילטוס נכבשה. כאשר היסיטאיוס קיבל רשות לשוב לאיוניה הוא נתקבל בחשד ולא זכה לתמיכה. הוא עסק זמן מה בשוד ימי, ולבסוף נתפס ונהרג.

התרסה!

יום שבת, 13 בדצמבר, 2014

ספינת צי הכוכבים דיפאיינט הייתה הספינה הראשונה בצי שנבנתה למטרות לוחמה בלבד, ולא גם למחקר. היא נבנתה כחלק מההכנות למלחמה בבורג. משמעות השם היא "התרסה", שם שלו היסטוריה ארוכה בצי הבריטי ומעט קצרה יותר בצי האמריקאי.

defiant

מלחמה מהמרפסת

יום שישי, 12 בדצמבר, 2014

בשנת 1617 הפך פרדיננד השני, הקיסר הקתולי של הקיסרות הרומית הקדושה, למלך בוהמיה. הוא שלח את נציגיו הקתולים לפראג, בירת בוהמיה הפרוטסטנטית, לשלוט בשמו. חברי מועצת העיר לא התלהבו מהרעיון הזה, והשליכו את הנציגים ממרפסת טירת הראדצ'ני. הם נפלו מגובה של כעשרים מטרים, ולמרבה הפלא לא נהרגו. זה היה האות לתחילתו של המרד של בוהמיה, שהצית את מלחמת שלושים השנה, שורה של מלחמות דת ששינו את אירופה מן היסוד במאה ה-17.

לצ'כים, אגב יש חיבה מיוחד להשלכת אנשים ממרפסות. כ-150 שנה קודם לכן הושלכו ממרפסת בית העירייה העתיק ראש העיר וחלק מחברי מועצת העיר שלו, ובשנת 1948 כאשר הסובייטים השתלטו על צ'כיה הושלך אל מותו מהמרפסת יאן מסריק. לאקט פוליטי זה יש אפילו שם משלו – דפנסטרציה.

בתמונה – הרגע שפתח את מלחמת שלושים השנה.

Defenestration-prague-1618